pátek 10. června 2011

Odonatodny 2011 - Doupovské hory

Letošní odonatodny se mimořádně vydařily. Po všech stránkách. Základnu jsme měli v prostorách zámku a zámecké zahrady v úchvatné vesničce Valeč na JV okraji Doupovských hor.
Rybníčky
Doupovské hory pro vážkaře, to jsou hlavně malebné zarostlé rybníčky. Albeřice, Radošov, Bražec. Místní specialitou jsou hlavně šidélka Coenagrion lunulatum a Sympecma paedisca. Kromě toho nacházíme i jiné méně běžné vážky Coenagrion hastulatum, Coenagrion pulchellum, Sympetrum fonscolombii, Aeshna isoceles (poprvé je vidím v tandemu a Ivo měl dokonce takové štěstí, že si na něj páreček sednul). Další raritou je hnědásek chrastavcový, zde jako v jediném regionu v ČR.Albeřické rybníčky

Aeshna isoceles

Sympecma paedisca
Coenagrion lunulatumhnědásek chrastavcový

Lomy
Druhý den navštěvujeme i zatopené lomy. Zatímco v mokřadu na dně lomu u Podbořan nalézáme kromě jiných "pouze" Coenagrion lunulatum, nález z lomu u Dětaně nečekal asi nikdo. Co se na první pohled jevilo jako obyčejná Enallagma je v některých případech (asi 15x) Erythromma lindenii. Donedávna druh považovaný na našem území za pravděpodobný, teď už potvrzený na 2. lokalitě v ČR. Říkali jsme si: ještě tak najít Gomphus pulchellus a už nemáme co zkoumat.
účastníci v lomu u Dětaně

Erythromma lindenii, bohužel focená z dálky (silný ořez) a proti slunci.

1 komentář:

  1. jj, bylo to fajné, Martine, dík za zorganizování (a za lindenii).

    OdpovědětVymazat